Jak nitować oczka?


Większość osób kojarzy nitowanie z trwałym łączeniem dwóch elementów wykonanych z cienkiego materiału jak blacha. Za pomocą nitowania można łączyć również inne elementy kaletnicze jak na przykład nity. Niekiedy można spotkać się z wyrażeniem nitowanie oczek. Warto pamiętać, że do nitowania wykorzystuje się nity, oczka natomiast montuje się lub zagniata. Oczka kaletnicze kształtem przypominają mały, wydrążony cylinder, z jednej strony wyposażony w wypukły kołnierz. Każde oczko kaletnicze zbudowane jest z dwóch części: wspomnianego już kołnierza z lejkiem oraz podkładki. Za ich pomocą wzmacnia się materiał i chroni otwór przed uszkodzeniem czy rozerwaniem.

Gdzie wykorzystuje się oczka kaletnicze i jak wygląda proces ich montowania?

Ten niewielki element kaletniczy znajduje zastosowanie przy produkcji wielu elementów w różnych branżach.  Oczka kaletnicze wykorzystywane są podczas produkcji obuwia i jest to ich najbardziej popularne zastosowanie. Oprócz tego znaleźć je można w różnego rodzaju smyczach, obrożach, rzemykach i paskach oraz innych produktów branży rymarskiej. Oczka zagniatane znajdują zastosowanie także podczas produkcji wyrobów galanteryjnych jak plecaki, torby, torebki oraz teczki. Producenci odzieży wykorzystują je do dekoracji swoich produktów, a także do tworzenia łączeń. Za ich pomocą mocowane są etykietki, przywieszki i metki. Znaleźć je można również na plandekach pokrywających samochody ciężarowe.

Zagniatane oczka można wykonać ręcznie bądź za pomocą specjalnej praski. W przypadku ręcznego zagniatania oczek konieczne będą odpowiednie narzędzia, do których można zaliczyć przyrząd aplikacyjny do oczek, oczka, dziurkacz lub szczypce do dziurkowania, gumowa podkładka i gumowy lub zwykły młotek. Na materiale należy oznaczyć miejsce, w którym powinno znaleźć się oczko. Następnie pod materiał podłożyć podkładkę, a dziurkacz umieścić prostopadle do miejsca, w którym ma powstać otwór. Kolejnym krokiem jest uderzenie młotkiem górnej części dziurkacza.

Wykonując otwór, należy wziąć pod uwagę to, jaką powinien mieć średnicę. Za ciasny spowoduje, że oczko przez niego nie przejdzie, natomiast za duży otwór może spowodować łatwiejsze wypadanie oczek. Po wycięciu otworu przychodzi czas na działanie właściwe, czyli montowanie oczka. Na blacie roboczym należy położyć dolną część urządzenia, a na niej oczko kaletnicze wypukłą stroną do góry, materiał ułożony prawą stroną do góry oraz podkładkę. Narzędzie należy włożyć do oczka, a następnie uderzyć go raz gumowym młotkiem. To pozwoli na rozgniecenie górnej części oczka i stworzenie trwałego, nierozerwalnego połączenia.

Wróć


O firmie AN

Od 1982 roku hurtownia AN zaopatruje w okucia i akcesoria branże kaletniczą i szewską, jak również producentów wózków dziecięcych i gadżetów reklamowych. Firma jest słusznie kojarzona z osobą założyciela Wiesława Pierzgalskiego, który przez 37 lat ją prowadził, rozwijał i modernizował.

Czytaj więcej
Copyright © 2021 ANBAG
Wykonanie: PROPERART