Jak zamontować oczko kaletnicze samozaciskowe?


Oczka kaletnicze są niewielkim elementem, który znajduje zastosowanie w naprawdę wielu branżach. Spotkać je można na przykład w różnego rodzaju reklamach zewnętrznych i banerach, galanterii skórzanej, torebkach, paskach oraz obuwiu. Wykorzystywane są również w rymarstwie do produkcji smyczy oraz uprzęży, a także w przemyśle samochodowym – za ich pomocą wykańczane są plandeki.

Czym wyróżniają się oczka kaletnicze samozaciskowe i co różni je od klasycznych oczek?

Klasyczne oczka kaletnicze składają się z dwóch elementów.  Aby zamontować ten rodzaj oczek kaletniczych, należy mieć odpowiedni sprzęt jak zaciskacz do oczek, dziurkacz, gumowa podkładka oraz gumowy młotek. Dla osób, które nie mają tego rodzaju sprzętów, a chcą szybko i bezproblemowo zabezpieczyć otwór przed pruciem czy rozerwaniem, polecane są oczka kaletnicze samozaciskowe.

Największą różnicą pomiędzy oczkami kaletniczymi samozaciskowymi a ich klasyczną odmianą jest sposób montażu. W przypadku tych pierwszych nie ma potrzeby używania zaciskarki czy praski. Te dwa rodzaje oczek różnią się także, jeżeli chodzi o wygląd. W klasycznych oczkach kaletniczych można wyróżnić podkładkę oraz kołnierz z lejkiem. Samozaciskowe oczka kaletnicze składają się z dwóch pierścieni – górny pierścień ma „wąsy”, natomiast dolny – specjalne wyżłobienia.

Oczka kaletnicze samozaciskowe wykorzystuje się nie tylko do ozdobnego wykończenia różnych materiałów, ale także jako ciekawy detal w torebkach czy plecakach. Znajdują również zastosowanie w scrapbookingu. Do zamontowaniu tego rodzaju oczka potrzebne będą małe, precyzyjne nożyczki oraz oczko. Warto mieć pod ręką również długopis lub coś, czym można zaznaczyć miejsce, w którym ma zostać umieszczone oczko, odrysowując jego kształt. Dzięki temu otwór nie będzie za duży, a oczko będzie dobrze się trzymać.

Następnie należy przebić materiał i wyciąć środek obrysowanego okręgu. Kolejnym krokiem jest montaż prawej strony oczka, czyli części z „wąsami”. Należy umieścić ją od prawej strony tkaniny. Następnie nakłada się lewą stronę oczka. Bardzo ważne jest dopilnowanie, aby z żadnej ze stron nie wychodził materiał, który należy zacisnąć. Dzięki temu będzie estetycznie schowany między blaszkami oczka kaletniczego. Ostatnim krokiem jest zaciśnięcie wąsów, dopasowując je do żłobień po lewej stronie oczka.

Wróć


O firmie AN

Od 1982 roku hurtownia AN zaopatruje w okucia i akcesoria branże kaletniczą i szewską, jak również producentów wózków dziecięcych i gadżetów reklamowych. Firma jest słusznie kojarzona z osobą założyciela Wiesława Pierzgalskiego, który przez 37 lat ją prowadził, rozwijał i modernizował.

Czytaj więcej
Copyright © 2021 ANBAG
Wykonanie: PROPERART